Snář královský

SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
online

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Š
T
U
V
Z
Ž
Home
Spánek, sny a snění


Spánek, sny a snění Spánek a sny jsou nedílnou součástí našeho života a důležitým aspektem naší osobnosti a psyche. Dobrý spánek tedy přiměřeně hluboký a přiměřeně dlouhý je nedílnou součástí plně integrovaného vyspělého a zdravého jedince. Proto, aby byl náš spánek skutečně zdravý umíme hodně udělat. Je důležité mít i v spaní režim. Rychle usínat ve stejnou dobu a budit se ve stejnou dobu. A když jde skutečně o režim, pravidelně se stane, že dotyčný se vzbudí půl minuty před zvoněním budíku. Já jinak budíky velmi neschvaluji, ale bývají situace, ve kterých jsou nutné.

Nemáme striktně stanovenou univerzální dobu spánku pro všechny. Pro mladé lidi je dobré spát pravidelně alespoň 8 hodin denně. U některých i více. Hlavní význam spánku je odpočinek a regenerace organismu, když je člověk nemocný na tradiční onemocnění je dobré délku spánku prodloužit, aby se více aktivoval imunitní systém a samoléčící mechanismy. Je dobré i kombinovat režim spánku s režimem meditace. Rozdílné hladiny spánku umíme exaktně měřit na EEG.

Spánek můžeme rozdělit na fáze REM a NREM spánek. Pro REM spánek je typické snění (převážně ALFA respektive PGO vlny) nejhlubší spánek s nejslabší aktivitou CNS se projevuje ve fázi NREM spánku EEG vlnami THETA a Delta - tento spánek je zároveň nejzdravější. Během noci se REM a NREM spánek vícekrát střídají. No význam EEG bych nepřeceňoval, protože sice umíme změřit hloubku a hladinu spánku - aktivitu CNS, ale přitom vůbec nevíme, že co konkrétně se dotyčnému subjektu sní, tedy o konkrétních snech nám EEG nic neřekne. Je to obdobná technická nedokonalost jako když v dávné minulosti dokázali lékaři u vážně nemocného člověka (nebudu specifikovat) odhadnout například vysokou teplotu a změřit puls.

Lékař si nemůže na základě těchto dvou kritérií udělat dostatečný obraz o celkovém onemocnění. I dnešní moderní medicína používá při diagnostice tradiční měření, ale kromě toho používá celou řadu jiných vyšetření. Do podobného kontextu zapadne EEG při analýze spánku v budoucnosti. Co konkrétně se dotyčnému subjektu sní se pomocí dnešních konvenčních přístrojů nedá zjistit, no protože lidé jsou velmi vynalézaví, asi nelze zcela vyloučit, že v budoucnu možná budou takové přístroje existovat. (Kdo by ale chtěl, aby mu cizí lidé koukali do snu? Asi jen málokdo.)

No znamenalo by to revoluční pokrok analýzy lidské osobnosti. Možná se budeme moci večer naprogramovat na to jaké sny se nám budou snít a můžeme to využít například i na učení.   Samotná reálnost spánku souvisí i s individuální hypnabilitou.

Sny a snění

Neodmyslitelnou součástí zdravého spánku jsou sny. O čem? A co nám říkají sny? Říkají nám o nás, o tom na co vědomě a nevědomě myslíme. Co je vědomé je zároveň i nevědomé, protože vědomí je podmnožinou nevědomí, ale opačně to neplatí, protože vědomí nemá k podstatné většině nevědomí přístup. Sny nám říkají o tom jací jsme. Čeho se bojíme? V co věříme? Koho nebo co máme rádi nebo nesnášíme?

Důležitou součástí našich snů jsou naši blízcí lidé, hlavně blízcí příbuzní žijící zde, zesnulí a také naši blízcí přátelé. Určitě se nám sní i o našich nepřátelích. Platí pravidlo, že sny obyčejně nemívají logický kontext, co si člověk po probuzení může uvědomit, pokud si sen zapamatoval. Hypnózou umíme schopnost zapamatovat si sny účinně ovlivnit.

Děti ve škole vědí, že budou mít zítra písemku, jíž se bojí. Zdá se jim sen o písemce. A jelikož nemáme logický kontext, ve snu mohou i vystupovat dávno mrtví příbuzní nebo spolužáci, vůči kterým má dotyčný emočně nabitý vztah. Mohou ho ve škole šikanovat nebo jinak mu ubližovat. Sny velmi volně přecházejí z jednoho do druhého. Co se týká toho snu s písemkou, je možné, že spánek chce žáka prostřednictvím snu na stresující situaci upozornit.
Takže můžeme říci, že sen má i mírně katarzní účinek. A když už k té písemce přijde, už to není jako kdyby tuto konkrétní situaci zažil poprvé. Bez ohledu na to, jestli si sen zapamatoval nebo ne. To se týká i ostatních očekávaných stresujících situací.

Existují sny, které se dlouhodobě v různých obměnách opakují. Příčinu opakujících se snů asi známe. Všichni máme jedinečný kód DNA, ale když je organismus ve vývoji, jeho vývin se zásadním způsobem ovlivní pravidelně se opakující činností nebo drilem. Například díky vytrvalému tréninku a posilování si člověk vypěstuje svalnaté tělo. Stejně se dlouhodobě opakující činnosti specificky ovlivní i vývoj naší CNS - vytvoří se specifická SINAPSE. Do CNS se zapíše i extrémnější traumatická stresová situace. CNS má pak tendenci nás ve snu upozornit na předtím dlouhodobě se opakující činnost.

V dnešní době jsou asi nejčastěji se opakující sny o různých láskách, o rodině, o škole - o bývalých či současných spolužácích, o zaměstnání a kolezích. Tím, co se dlouhodobě věnovali sportu, se sní o sportu. V minulosti to bývaly sny o vojně u mužů co byli ve válce, v horším případě o represi ze strany silových resortů, což někdy přerůstá do patologického duševního stavu. Ti, co byly ve vězení mívají i sny z vězeňského prostředí a samotným vězňům se často sní o svobodě nebo se mu sní o soudním jednání. Věřícím se občas sní o jejich náboženství, vozíčkářům, zejména těm po úrazu se sní, že chodí. I lidé, kteří oslepli mívají sny. Závislí mají sny o jejich droze, o její aplikaci a její shánění atd.

Specifickou formou opakujících se snů jsou sny u malých dětí, které mají karmické pozadí. A karmické pozadí mají různé sny. Je to jako hologram - problém vypadá vždy jinak, podle toho z jaké strany se na problém podíváme.

Dále bych pokračoval se sny se sexuální tématikou. Sní se nám o našich láskách i o naši sexuální orientaci. A zároveň ji ze snů nejlépe známe, ale určitě nemůžeme sexualitou interpretovat každý sen, tolik na adresu Z. Freuda.

Denní snění

Nespíme a nesníme pouze během nočního spánku, sníme a chvilkami spíme i během dne zejména při monotónně se opakujících hypnotizujúcich činnostech nebo při rutinních každodenních činnostech, které děláme mechanicky nevědomě, dokonce někdy máme na ně amnézii. Nevíme, jestli jsme zamkli byt? Zda jsme vypnuli vodovod? Změněné snové vědomí máme chvilkami při nekonečné přednášce na univerzitě, při nekonečném řízení auta (hrozí nebezpečný mikrospánek) u počítače, v kině či divadle.

Když začneme rozumět svým snům, stane se někdy, že až večer na druhý den si vzpomeneme na sen z předchozí noci. Jak jsem zmínil částečně spíme i během dne a stejně částečně během spánku bdíme. Existují různé zajímavosti. Například matka se probudí v momentě, když se probudí dítě, ale jiné mnohem rušivější vlivy ji neprobudí.

Další kategorií jsou cizí sny. Zdravotní sestře, která pracuje v protidrogové léčebně se zdál sen jak si aplikuje drogu. To znamená, že ví na co klienti myslí a stalo se to součástí i jejího nevědomí. Nejběžnější cizí sny zažil každý z nás, když se vyspal v cizí posteli - například na dovolené v hotelu. Velmi senzitivní lidé mívají téměř psychometrické zážitky po nějaké jiné osobě, která déle spávala na té konkrétní posteli. Z neurologického hlediska bývá důležité, že na které hemisféře dotyčný spí. Někteří lidé mají specificky rozdílné sny na pravé či levé hemisféře.

Když někdo mluví o snech, samotná interpretace spánku bývá subjektivní, dotyčný interpretace kombinuje, upravuje a dává do kontextu s něčím. A samozřejmě existuje celá kategorie snů, které nelze racionálně vysvětlit. Někdy nás chtějí vyšší síly upozornit na nějaký konkrétní problém.   Na konec ještě jednou na adresu klasické psychologie bych chtěl napsat, že sny nejsou druhořadou nepodstatnou karikaturou života, ale jsou důležitou součástí naší osobnosti a psyche.

Love & peace
Daniel Gershom

Přejeme vám sladký spánek a krásné sny


‹‹‹ zpět na články
královská koruna
home


banner-snar banner-snar banner-snar
banner-snar
banner-snar
banner-snar banner-snar banner-snar

SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
Výklad snů online