Snář královský

SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
online

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Š
T
U
V
Z
Ž
Home
Malé noční kino v hlavě


Malé noční kino v hlavě Zdála se vám noční můra, či naopak nějaký překrásný sen? Co se nám to během spánku, kdy se vědomě neovládáme, vlastně děje? Sníme všichni alespoň jednou stejný sen?

Určitě si mnozí říkají, že alespoň jeden sen měl každý z nás. Možná snad ty ideologické, jako např. že odmalička chtěli být kosmonauti nebo slavné modelky. Tyto sny vás však ale teď nezajímají. My se teď bavíme o těch snech, které jsou již desítky let zkoumány vědci a ti je označují jako iluzorní obrazy a různé vjemy, které náš mozek vytváří během spánku. Mozek je v tomto stádiu přeladěn na takzvaný proces snění. Věda, která toto snění zkoumá, se nazývá oneirológie.

Kdo sní a kdo ne?
  Asi každý "normální" člověk sní průměrně 8 až 10 snů za noc, přičemž si při probuzení často pamatuje alespoň na jeden z nich. Vědci vyvrátili spekulace, že by ženy snili více než muži (snad jen sní akorát více o princi na bílém koni, který by je unesl ze šedé reality do čarokrásné romantiky), také se vyvrátilo, že by aktivní lidé snili více než ti pasivní. Sníme tedy individuálně. Náš sen se s největší pravděpodobností odvíjí od toho, co právě v ten den či krátkém časovém rozmezí prožíváme. Ačkoliv je to smutné, tak většinou sníme ty negativní sny. To alespoň tvrdí výzkumy. Vědcům se dále podařilo vyvrátit tvrzení, že by sny byly pouze černobílé. Na otázku, zda sní i zvířata, odpovídají - jak která. Pes a kočka určitě sní. Když se váš pes během spánku škubne a kňučí, tak pravděpodobně honí ve snu zajíce, než aby chytil epileptický záchvat či něco podobného.

Dají se sny ovládat?
  Sny celkem přímo ovládat nemůžeme, proto se určitě mnohým z nás, a hlavně tím hlubším spáčům stalo to, že pokud se před spánkem pořádně vyprázdnili, nebo naopak hojně doplnili tekutiny, tak se jim zdálo o potoku, o vodě, jak kape..., sny totiž vycházejí z vnějších, ale i vnitřních podnětů. Naše sny ovlivňuje pomalu všechno kolem, až po nás samých. Co s tím? Můžeme tomu předejít tím, že před spaním myslíme na něco krásné, nebo na někoho milého..., prostě na to, co bychom si sami přáli, aby se nám po usnutí zdálo. Je to tak trochu navigování mozku. V podstatě už tak trochu ideologicky sníme ještě před tím, než začneme snít opravdu.

Co má ještě vliv na naše sny?
  Může to být cokoliv. Uvedeme pár příkladů, které jsou nejpravděpodobnější. Když nám v noci spadne přikrývka (deka, peřina) a je nám chladno, tak by se mělo začít zdát například to, že mrzneme někde na horách. To jsou vnější zdroje. Máme ale i vnitřní zdroje, což je například hlad, únava, bolest... Tyto negativní pocity nám pak dokáží snění znepříjemnit.

Druhy snů
Máme asi tři základní druhy snů. Již zmíněné dva hlavní, negativní a pozitivní, ale je tu ještě jiný druh, na který bychom neměli zapomínat. Je to takzvaný lucidní typ snění. Je to zvláštní druh, při kterém si právě uvědomujeme, že v ten daný moment sníme. Žel, takové uvědomění si toho, že sníme, nás většinou probudí. Ale ne vždy.

Vědci tvrdí, že téma snů je ovlivněna nejen pohlavím, ale i věkem člověka. Děti prý nejčastěji sní sny s fantastickým motivem, například, že jejich nejlepší přítel je mluvící tygr. Ženy pak nejčastěji sní o svém blízkém, o ideálech, samozřejmě také o takzvaném "princi na bílém koni", pak rodině a teple domova. Zato muži, jak jinak, podle výzkumu často sní o odvážných hrdinských činech a samozřejmě i o fantasticky krásných ženách.

Jak si můžeme sny zapamatovat? Způsobů je několik, zda však fungují, to si budete muset ověřit sami, protože je to opět dost individuální záležitost. První způsob je jednoduchý - stačí si před spaním párkrát zopakovat, že se ráno probudíme s tím, že se nám něco zdálo. Druhý způsob je také jednoduchý, a to tak, že si hned po probuzení stihneme zapsat všechno, co nám právě běhalo a možná ještě běhá po hlavě. Protože pár momentů po probuzení je prý náš mozek stále v režimu snění. Nesmíme tedy hned vyskakovat z postele, pokud si chceme odnést co nejvíce vzpomínek ze snu.

Sny si dokonce vysnili i svou "knihu moudrostí", takzvaný snář. Ten nám má objasnit, co to ty naše sny možná znamenají. Ale na to byste se raději spoléhat neměli. Sen je u každého individuální věc spojená s mnoha skutečnostmi vědomě nebo podvědomě známé jen té konkrétní osobě, proto jedna a tatáž snící se věc může u dvou lidí vyjadřovat a symbolizovat dvě zcela rozdílné skutečnosti. A proto kromě dívání se do snáře je třeba i přemýšlet a hledat i jiné možné spojitosti.

Přejeme vám sladký spánek a krásné sny


‹‹‹ zpět na články
královská koruna
home


banner-snar banner-snar banner-snar
banner-snar
banner-snar
banner-snar banner-snar banner-snar

SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
Výklad snů online