Snář královský

SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
online

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Š
T
U
V
Z
Ž
Home
Nedostatek spánku může vést k cukrovce


Nedostatek spánku může vést k cukrovce Workoholici, mající hodně přesčasů nebo i lidé, kteří často létají letadlem, mají pravděpodobně kvůli posunutému dennímu režimu a nedostatku spánku zvýšené riziko onemocnění cukrovkou.

Uvedli to vědci v odborném časopise Science Translational Medicine.

Pokud se vnitřní hodiny ocitnou mimo běžný rytmus, může to vést k tomu, že slinivka produkuje méně inzulinu, a v krvi se proto hromadí cukr. Zvýšená hladina cukru může proto vyvolat cukrovku.

Účastníci pokusu navíc měli zpomalenou látkovou výměnu v klidovém režimu, což podporuje nadváhu.

Vědci pod vedením Orfeua Buxton sledovali přibližně šest měsíců 21 pokusných osob v nemocnici, kde cíleně zasahovali do jejich režimu spánku a bdění.

Experti si zaznamenávali, kolik toho pokusné osoby naspali a kontrolovali, co jedí. V prvních deseti dnech účastníci výzkumu mohli spát každou noc deset hodin. Pak jim lékaři na tři týdny snížili celodenní dávku spánku na 5,6 hodiny, přičemž zkoumání spali někdy ve dne, někdy v noci.

Nedostatek spánku a nepravidelnost odpočinku vedly k tomu, že se snížila látková výměna v klidovém stavu. Tělo spálilo méně kalorií. Podle vědců bylo toto zpomalení látkové výměny tak výrazné, že by pokusné osoby s takovým režimem přibraly téměř šest kilogramů za rok.

Kromě toho vědci v krvi testovaných zjistili po obědě zvýšenou hladinu glukózy. Z toho odvozovaly, že příslušné buňky ve slinivce břišní produkovaly méně inzulínu.

Některé pokusné osoby měly obsah cukru v hodnotách, které byly příznačné pro takzvaný prediabetes, předstupeň cukrovky.

Projevy, které se objevily v důsledku nedostatku spánku a narušeného spánkového rytmu, opět zmizely po devíti dnech pravidelného a dostatečného spánku.

Studie potvrdila výsledky předchozích výzkumů, podle nichž je riziko cukrovky vyšší u lidí, kteří pracují na noční směny. "Je prokázáno, že dostatečný spánek je důležitý pro zdraví a že nejlepším časem na spánek je noc" - shrnuli vědci v prohlášení.


‹‹‹ zpět na články
královská koruna
home


banner-snar banner-snar banner-snar
banner-snar
banner-snar
banner-snar banner-snar banner-snar

SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
Výklad snů online