Snář královský

SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
online

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Š
T
U
V
Z
Ž
Home
A zas něco o snech


A zas něco o snech Duše je velmi složitá a neexistují dva lidé na tomto světě, kteří by měli stejné myšlení, chování či cítění. Sníme nejen v noci, ale i přes den s otevřenýma očima. O tom, že se staneme olympijskými vítězi, královnami krásy, slavnými vědci, že někoho zachráníme z hořícího domu nebo se na nás konečně usměje dívka, která se nám líbí. Kdesi uvnitř cítíme, že snít je důležité.

Takže přes den i v noci sníme proto, že to potřebujeme, že je to pro nás něčím důležité. Proč sníme ve spánku, vždyť spánek je na to, abychom si pořádně odpočinuli a zotavili se z celodenní dřiny ve škole i doma? Naše duševní pochody fungují ve dvou programech - vědomém a nevědomém. Vědomé je to, na co právě myslíme, co děláme, co cítíme při hře, na co si umíme vzpomenout. Když však usneme, naše vědomí se ztrácí, ale duševní procesy jdou dál.

Tak jak se nezastaví během spánku naše dýchání a činnost srdce, nepřestane fungovat ani náš mozek a jeho projev - duševní činnost. Jen funguje v jiném programu - v tom nevědomém. Jsou psychologové, a není jich zrovna málo, kteří se domnívají, že právě tato nevědomá část naší psychiky je pro život nejrozhodnější.

Sní v noci každý člověk a jak často?
Náš spánek probíhá v cyklech, z nichž každý má asi 1,5 hodiny. Zjistilo se to když se během spánku měřili elektrické aktivity mozku přístrojem EEG. Během každého cyklu se objeví fáze, kdy je náš mozek zvlášť aktivní, ačkoli tělo a jeho funkce jsou v hlubokém klidu. Navenek se projevuje jen tím, že vidíme, jak se spícímu člověku pod zavřenými víčky rychle pohybují oční bulvy. Tuto fázi proto nazvali REM (z anglického rapid eye movement). Pokud spícího člověka vzbudíme v této REM fázi, téměř vždy si vzpomene na sen, který právě probíhal. Dítě ve věku 10 až 12 let spí asi tak 9 hodin, a to znamená, že v noci chodíte do kina alespoň tak 5 - 6 krát. A pro psychology a doufám, že i pro vás, je důležité, že ten film je vždy o vás. Představte si, jaké úžasné filmové ateliéry nosíme v hlavě, že dokážou za jednu noc vytvořit tolik filmů a vždy nás obsadí do hlavní role. I když je pravda, že někdy nás zamaskují k nepoznání.

Pokud někdo říká, že nesní, nebo si sny nepamatuje, znamená to většinou, že na ně chce zapomenout, nepřikládá jim žádnou důležitost, pokládá je za nesmyslné. Je to vlastně dost smutné, když člověk to, co zažívá každou noc, to, o čem sní, pokládá za nesmyslné či za nedůležité. Dokonce i zvířata sní. Pokud jste pozorovali svého spícího psa, jak kňučí a hrabe tlapkami, jistě právě snil. Jen nevíte, zda váš kokršpaněl zrovna honí zajíce nebo uniká před zlým vlčákem. O obsahu svého snu nám totiž neumí promluvit.

Proč jsou sny bláznivé?
To, co zažíváme přes den, což je vědomé, můžeme přirovnat k filmu z každodenního života dítěte. Ráno vstane, možná si umyje zuby, po snídani jde do školy, odpoledne se učí a hraje, večer jde spát, možná zažilo dost veselého, možná dost smutného, něco bylo nové, něco dobře zná. Často je to nuda. V noci se to změní - naše filmy jsou najednou science-fiction nebo mystery, nebo jako když se v nové počítačové hře dostáváme do levelů, o kterých jsme netušili, že nás mohou čekat. Taková je filmová práce našeho nevědomí. Používá rychlý střih, v okamžiku se umíme přesunout z jednoho místa na druhé.

Známí lidé mohou být takoví změněni, že pod maskou vetřelce nepoznáváme svého třídního učitele, zda šéfa v práci, ve velkém medvědovi otce a hlodavce, které běhají po pokoji, jsou možná naši sourozenci. Problém je v tom, že každý z nás je velmi originální scenárista a režisér, ale na otázku, co tím filmem "chceme říct" nevíme odpovědět. Jsou samozřejmě i sny, které nepramení jen z hlubin našeho nevědomí. I ve spánku reagujeme ráno na zvuk tekoucí vody a sní se nám o potoku, pokud nám trčí zpod teplé peřiny noha, sníme o kráčení po sněhu nebo když jsme hladoví, můžeme se ve snu cpát. Přesto jsou však nejzajímavější těžko pochopitelné sny.

Mají sny nějaký smysl?
Ze starověkého Egypta, Mezopotámie, Řecka se zachovaly snáře, které odpovídají na otázku, co který prvek snu znamená. Velcí vládci si vydržiavali vlastních vykladačů, protože věřili, že ve snech občas dostávají důležité poselství o tom, co je čeká, co mají v budoucnu dělat. Alexandr Veliký si dal před velkou bitvou nejprve vyložit svůj sen knězi až poté zaútočil. Naštěstí pro Alexandra i jeho vykladače tu bitvu vyhrál. Od té doby, co vznikla psychologie, hledáme význam obsahu snů v nás samých. Přesně v roce 1900 vyšla kniha Výklad snů od Sigmunda Freuda (lékař, který žil a pracoval ve Vídni). Byl to Freud, který řekl, že "sny jsou královská cesta do nevědomí", že pomocí nich se dozvíme důležité věci o našem nevědomí. Řekl také, že obsahem snů jsou naše nesplněné přání.

Podobně jako při denním snění iv noci sníme o tom, co bychom chtěli. V noci však sníme io věcech, o kterých ani netušíme, neuvědomujeme si, že po nich toužíme. Zejména proto, že často to nejsou věci, které se sluší a patří. Freuda kritizovali zejména proto, že si myslel, že dospělí lidé sní hlavně o sexu. V každém případě však sníme o našich skrytých touhách a neodhalených možnostech, o věcech nevyřešených a nedokončených. Jsou známy příklady, že matematik ve snu uviděl vzorec, který přes den nedokázal vyřešit, a hudební skladatel slyšel konečně tu správnou melodii pro jeho symfonii.

Proč máme zlé sny?
Všichni to asi známe - ve snu nás honí netvor, nohy nám dřevěná, už už nás jde polapit a tehdy se celí zpocení probudíme. Po probuzení si říkáme: "Uf, jak dobře, že to byl jen sen, co nejrychleji na něj zapomenout." Většinou se nám to i podaří. Co se však nestane? Na další noc nebo o měsíc tatáž honička, týž netvor, ta samá hrůza. A pravděpodobně se nám tento nebo podobný sen bude opakovat, dokud se něco v našem životě nezmění, něco neuděláme. Otázkou je, co se právě v našem životě děje, co nebo kdo nás pronásleduje, čeho se bojíme, a zejména - co toužíme změnit.

Proč ve snech létáme?
Sny o létání jsou časté u dětí i dospělých. Na správný výklad snu potřebujeme vědět, jaké city spící člověk prožívá. Je to vzrušující a radostný pocit? Tehdy jde ve snu o překonání zemské přitažlivosti, zbavení se toho, co nás drží při zemi, omezuje, zažít něco zcela nové, originální, povznášející. Nebo máme při tom strach? Možná právě pro naše snění nevidíme, co důležité se děje kolem nás. Strach nás stahuje zpět na zem. Bez znalosti o tom, co člověk při snění přežil, má samotný obsah malý význam. I sny o padání mohou být zábava jako při bungee-jumpingu nebo znakem toho, že najednou ztrácíme půdu pod nohama. Pokud za mnou přijde známý a řekne: "Víš včera se mi zdálo, že jsem šlápl do ... do výkalu.

Co to znamená?
"Popravdě, nevím mu říct, jestli ho čeká štěstí a má si okamžitě koupit los, nebo ne. Pokud bych však toho člověka dobře znal, jeho minulost i současný život a znal bych také mnoho jeho snů, možná bychom spolu přišli na to, v čem bylo poselství tohoto snu, co mu jeho nevědomí odkazuje. Moji klienti a pacienti si vedou zápisky (někteří to volají sníky, seníky, jiní nočníky), kde si sny zapisují. Rozebíráme je spolu i s jejich každodenními potížemi a bolestmi, a tak hledáme cestu k řešení jejich problémů.

Prof. PhDr. A. Heretík, CSc.

Přejeme vám sladký spánek a krásné sny


‹‹‹ zpět na články
královská koruna
home


banner-snar banner-snar banner-snar
banner-snar
banner-snar
banner-snar banner-snar banner-snar

SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
Výklad snů online