Snář královský

SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
online

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Š
T
U
V
Z
Ž
Home
Spánek je záhadou


Spánek je záhadou Ve spánku se náš mozek podobá odpovědnému archiváři. Dělá si pořádek v nahromaděných informacích. "Některé si ukládá tak, aby si na ně vzpomněl, jiné zatlačí," říká psycholog Martin Miler.

Co se s námi děje, když spíme?
  To by bylo na knihu. V zásadě však nastává regenerace mozkových i tělesných struktur, konzervuje se energie, upravuje se homeostáza různých funkcí, zlepšují se imunitní funkce a vylaďuje se termoregulace. To, co se děje, je postupná změna frekvence mozkových vln, která má za následek zpomalování tepu, snížení krevního tlaku, zpomalení dýchání, relaxaci svalstva a další změny související s vylučováním různých hormonů a činností autonomního nervového systému.

Někteří se po probuzení cítí hůře než před spaním. Způsobuje to nedostatečný nebo nekvalitní spánek?
Příčinou může být jedno i druhé, ale otázkou je, proč jim spánek nepřináší příslušné osvěžení? Pokud jsme spali příliš krátce, protože jsme šli spát příliš pozdě na to, aby si organismus dokázal odpočinout, tak je příčina jasná. Ale pokud je délka spánku dostatečná, pak asi něco není v pořádku. Poruchy spánku můžeme rozdělit do tří kategorií. První je nedokonalá kontinuita spánku, když je přerušovaný. Příčinou může být bolest, nepohodlí, rušivé prostředí, závislosti. Druhou kategorií mohou být problémy s usínáním - člověk má problém usnout. Tehdy může být příčinou špatná spánková hygiena - rušivé prostředí, úzkost, závislosti... A tou poslední zase předčasné ranní probouzení, když se vzbudí dřív, než by bylo přirozené. Příčinou může být deprese, mánie, rušivé prostředí, ale i vyšší věk.

Mají vliv sny na náš spánek?
Někdy zážitky ve snu dosahují takovou intenzitu, že ovlivní i náladu po probuzení. Člověk se může cítit nepříjemně, zmateně. Ale sny nás mohou ovlivnit i pozitivně, a po probuzení jsme příjemně svěží a optimističtí. Často si ale své sny nepamatujeme, jakoby jsme ani nesnili.

Co je vlastně sen?
Sen probíhá v tzv. REM fázi (REM je zkratka av překladu znamená rychlé oční pohyby), vyskytuje se během spánku několikrát. Předpokládá se, že její hlavní funkcí je pořádání a fixování nově naučených informací, stimulace mozku, řešení problémů a konfliktů zažitých v bdělém stavu.

Nespavost prý často signalizuje nemoc...
Nespavost má mnoho příčin. Z psychických může jít o průvodní jev některých duševních onemocnění, důsledek dlouhodobého stresu, neřešené problémy v partnerském životě či potíže v práci. V úvahu však přicházejí i různé neurologické, hormonální a jiné příčiny.

Nespavost prý často signalizuje nemoc...
Nespavost má mnoho příčin. Z psychických může jít o průvodní jev některých duševních onemocnění, důsledek dlouhodobého stresu, neřešené problémy v partnerském životě či potíže v práci. V úvahu však přicházejí různé neurologické, hormonální a jiné příčiny.

Lidé, kteří špatně spí, jsou více rizikoví i co se týče srdečně-cévních onemocnění či deprese
Dlouhodobé problémy se spánkem postupně oslabují celý organismus, což se může promítnout do duševního i tělesného zdraví. Ale často jsou potíže se spánkem průvodním jevem jiného problému, který by trebalo řešit.

Do jaké míry ovlivňuje spánek kvalitu našeho života?
Spánek je neodmyslitelnou součástí života, proto jeho porucha ovlivňuje emocionální i fyzické prožívání, má vliv na výkon, soustředěnost, schopnost myšlení i paměť.

Dá se nespavost léčit?
Ovšem. V prvním kroku můžeme i sami učinit opatření, které nám mohou pomoci. Chodit spát přibližně ve stejnou dobu, mít během dne dostatek pohybu, udržovat se v dobré duševní i tělesné kondici. Často však právě toto člověk není schopen bez spolupráce a pomoci lékaře zvládnout.

Proč vlastně spíme?
Spánek je stále tak trochu záhadou, ale zdá se, že v této době nabývá tělo potřebnou energii pro další fungování a mozek třídí různé informace a vjemy, které během bdělého stavu zaregistroval. Toto je samozřejmě pouze značně zjednodušený popis toho, proč spíme.

A pokud máte čas (asi 50 minut) můžete se podívat třeba na toto video:


Přejeme vám sladký spánek a krásné sny

královská koruna
home


banner-snar banner-snar banner-snar
banner-snar
banner-snar
banner-snar banner-snar banner-snar

SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
Výklad snů online