Snář královský

SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
online

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Š
T
U
V
Z
Ž
Home
Co asi ještě nevíte o spánku a snech


Co asi nevíte o spánku a snech Definice spánku: Dočasný stav snížené reakce na podněty a snížené interakce s prostředím. Spánek iniciuje vyplavení molekuly melatoninu, který se tvoří pouze ve tmě. Jeho vznik je totiž propojeny se zrakem, který poskytuje informaci, zda je den či noc.

1. Sny se nám zdají většinou na základě vnitřních podnětů ...
Většině lidí se zdají sny na základě zkušeností z předchozího dne. Když například máte během dne žízeň, můžete ve snu upíjet ze sklenice plné vody.

2. Bývalí kuřáci mají živější sny ...
Lidé, kteří dlouhá léta kouřili a pak se své závislosti zbavili, tvrdí, že mají mnohem živější sny. Třetině bývalých kuřáků se navíc do 4 týdnů po zahájení abstinence sní o cigaretě.

3. Ne každému se zdají barevné sny ...
Plných 12% lidí se zdají jen černobílé sny. Většina lidí má sny spojené s různými životními situacemi (se školou, pozdním příchodem do práce, smrtí, ...).

4. Sníme jen o tom, koho známe ...
Naše sny jsou často plné cizinců. Ty osoby ale skutečně existují! V reálném životě jsme je minimálně jednou zahlédli. Zabiják ze snu může být ve skutečnosti například chlapík z benzínky, který otci pomáhal natankovat benzin do auta, když jsme byli malí.

5. Sny zabraňují poruchám psychiky ...
Při nejnovějším pokusu se studenti, kteří byli probuzení na začátku každého snu, se po třech dnech pokusů hůře soustředili, byli podráždění a projevovaly se u nich halucinace a příznaky psychózy.

6. Každý sní, ale muži a ženy rozdílně ...
Sny má každý dospělý. Mužům se často zdá o mužích, ženám rovnoměrně o ženách a o mužích. Obě pohlaví shodně fyzicky reagují na erotické sny - muži erekcí, ženy prokrvením vagíny. Sny nemají jen malé děti do 3 let. A mimochodem - pokud člověk akorát chrápe, sny také nemá.

7. Zapomeneme 90 procent snů ...
Po 5 minutách od probuzení zapomeneme polovinu snu. Po dalších 5 minutách už je nenávratně ztracených 90% děje. I tak se ve snu ale zrodily významná literární díla, např. Doktor Jekyll a pan Hyde od R. Stevensona či Frankestein od Mary Shelly.

8. Slepí lidé vidí ve snu obrazy ...
I lidé, kteří se stali slepými během života, vidí ve snu obrazy. Lidé slepí od narození nevidí obrazy, ale vnímají jinými smysly - slyší zvuky, cítí vůni, dotek ...


Druhy

REM - rapid eye movement (rychlé pohyby očí)
· Aktivní mozek v paralyzovaném těle
· Bujné, až bizarní a nelogické sny
· Zvýšený metabolismus (20%)
· Paralýza svalů, mozek přikazuje pohyb, který se nerealizuje
· Frekvence srdce a dýchání zvýšená
· Nedostatek - úzkost, podrážděnost, třes, nejasná řeč
· Kompenzace nedostatku je úplná

REM spánek = reverzní učení - má jen jeden účel: zapomínání nepotřebného balastu, který okupuje paměť (Crick, Nature, 1983)

• Převádí slabé vzpomínkové asociace na silné vzpomínkové asociace paměti ("ráno moudřejší večera")
• Vybírá společné vlastnosti objektů a vytváří modely (výsledek: rozpoznání charakteristik tváře příslušejících známé osobě v průběhu milisekund)
• Optimalizace reflexů, konsolidace paměti


NONREM SWS - slow wave sleep
• Ortodoxní spánek
• zahalující mozek v pohyblivém těle
• Snížený metabolismus (10-30%)
• Náměsíčnost
• Vyprávění ze snu
• Bez pohybů očí
• Frekvence srdce a dýchání nízká
• Po nedostatku - únava a kompenzace - pouze částečná

Přejeme vám sladký spánek a krásné sny


‹‹‹ zpět na články
královská koruna
home


banner-snar banner-snar banner-snar
banner-snar
banner-snar
banner-snar banner-snar banner-snar

SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
Výklad snů online