SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
online

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Š
T
U
V
Z
Ž
Home
Snář - vedle v menu si vyberte písmeno, najděte si tam obraz ze snu a zistíte, co asi mohou vaše sny znamenat podle snáře

šipka k snáři


 O snech a spánku

Články o snech a spánku:Jak je někdy možné dosáhnout hezkého snu

Jak je někdy možné dosáhnout hezkého snu Občas se to podaří. Intenzivně myslet na něco hezkého. Vymyslet si před spaním něco hezkého na snění a dlouho na to myslet. Například:

Představte si nebe nad korunami stromů, vysoké a modré. Představte si, jak na něm letí pták. Tak vysoko, až se točí hlava. Tak vysoko, že byste letěli s ním.

Představte si les. Představte si horu. Stojíte na vrchu a cítíte vítr. Vysoko nad vším. Stoupáte po chomáčích trávy, které se vám boří pod nohama.

Představte si romantickou železniční trať v pěkné krajině. Představte si vůni dehtu na pražcích, představte si do dálky se táhnoucí linky kolejí a klepání kol u malé lokálky.

Hezky snít může každý, i nejchudší člověk, bezdomovec. Spát a mít krásné sny...

Představte si borový les a představte si jeho vůni. Představte si jehličí, je měkké, když po něm kráčíte bosýma nohama. Je to příjemné. Jste uprostřed krásné přírody.

Představte si smolné dřevo a táborák, ohniště a v něm pěkně plápolající oheň. Představ si jeho teplo v obličeji. Sedíte tam při něm, sedíte tak blízko až ho cítíte. Představte si záři ohně tekoucí po kmenech stromů. Představte si jiskry letící do nebe.

Představte si okřídleného koně a osedlejte si ho. Leťte kamsi k nebi, vysoko nad všechno, tak vysoko, jak sokol.

Nebo představte si krásné moře, slunce, pláž, překrásné palmy a vy se tam třeba jen tak procházíte...

Vymyslete si něco hezkého ke snění. Představte si. Zasněte se. Až nakonec usnete... Sladký spánek. Je nádherné spát a krásně snít... O snech a spánkuSpánek a snění jako krásný koníček,
jako záliba, jako vášeň...


Spánek a snění jako záliba Mnoho lidí na západě našlo zálibu ve spánku a snění. Je to skoro kouzelné, když přijdete na společenský večírek a všichni u sklenky šampaňského si mile povídají o spaní a krásných snech.

Nejzajímavější téma společnosti - spánek, kvalita spánku, sny.

A ani není se čemu divit. Vždyť ze spánku se díky každodennímu dopingu kofeinem, unáhlenosti, ekonomických obav, přepracovanosti, nobo i iluzím o nepřekonatelnosti nočního hýření stalo vzácné a nedostatkové zboží. Nespavost dnes sužuje mnoho milionů lidí na celé planetě!!!

A jakoby nestačilo, počet nedobrovolných nočních sov znepokojivě roste.


Rehabilitace odpočinku, spánku a snění

Paradoxně, byli to právě obyvatelé velkých západních měst, které nikdy nespí (rozuměj příslušníci elity), kteří jako první deklarovali, že znovu přišli na chuť kvalitnímu schrupnutí si. Pádné důvody se jim ani nepokoušíme upírat. Spánek a snění je nejhodnotnější a nejpřirozenější životabudič. Dává nás do latě fyzicky i psychicky. Během jeho trvání se nám obnovují buňky v těle, nejlépe se hojí rány a samo od sebe se nám uklidí v hlavě. Během nebdelého relaxování se vyrovnáváme s nezpracovanými emocemi a ranami osudu z předchozího dne a obnovujeme energii na vyřešení problémů, které se nám před klipnutím víček jevily velmi zamotané a nepřekonatelné.

Dobrý spánek nás kromě toho obdarovává i zdravě zbarvenou, nadstandardně pružnou pokožkou a náladou směle přesahující laťku klasicky nastavenou na úroveň "pod psa". Nemáme se proto takovým lidem ani co divit, že konečně přišli na chuť přísloví o ránu chytřejšímu než večer. Tak například právnička a spisovatelka Gretchen Rubin v knize Projekt štěstí vzpomíná přítele - radikála, který vyřkl nad spánkem velmi zajímavý ortel: "Je to nový sex!" Z paměti neví Rubin za ten svět vymazat ani večeři, "na níž každý podrobně popisoval svůj nejlepší spánek, zacházel až do skoro obscénnosti a naslouchající přitom vzdychali od úžasu".

Démonická šéfredaktorka jednoho amerického módního časopisu definovala v dokumentárním filmu Zářijové číslo tajemství svého profesního úspěchu jako "kombinaci kvalitního nočního spánku a razantní mužské rozhodnosti". Aurou originálnosti opředená režisérka Sofia Coppola natáčí, prosím pěkně, dlouhometrážní film na téma extáze z kvalitního odpočinutí si se zavřenýma očima. Současných západních básníků prý už přestala zajímat láska a raději verš na téma - sen, snění. K renesanci kultu spánku přispívají nemalými ódami i psychologové a psychiatři. Noční relax opěvují, píší o něm oslavné-vědecké články, publikují na jeho adresu propagační knihy a vedou odborné diskuse, v nichž spánek přirovnávají k spáse lidstva.

Díky osobním zkušenostem a jistým vědomostem zná hodnotu spánku každý alespoň průměrně příčetný člověk. Těžko najít na trhu knihu o vedení zdravého životního stylu, aniž nevěnovala alespoň kapitolku - dvě blahodárným účinkům spánku. Spánek začali za klíčový pokládat i knihy o udržování nehynoucí přirozené krásy a Superúspěšný jedincích.

O spánku se říká, píše, přizpůsobují se mu nákupy. V jeho jménu se dokonce pořádají i večírky. Na párty se vedou sáhodlouhé diskuse, při kterých hosté rozjímají nad každým materiálním detailem podmiňujícím skvělý noční odpočinek. Dobrý zvyk také káže podrobně popsat a posoudit tvar, velikost a polohu postele, barvy stěn a dekorace v ložnici, materiál, vzor a značku ložního povlečení, pohodlnost a módnost nočního outfitu (in jsou momentálně bavlněné pyžama, s obrovským náskokem před éterickými nočními košilemi) . A pak si k tomu milá společnost s velkou oblibou vypráví své nejkrásnější sny.

Pulty lékáren zaplavily čaje "na dobrý spánek", "na kvalitní odpočinek", "na sladké sny" a "na blahodárný odpočinek". Obrody se dočkal i tisíciletí starý ajurvédský recept garantující příjemné usínání (v šálku mírně teplého mléka rozpusťte lžíci medu, přidejte špetku kardamonu a skořice a pomalu popíjejte). Nápoj se podle diktátu nové spánkové módy servíruje přímo do postele, kde se má srkat hezky pomalounku. Patří se aby to připravila a do postele donesla manželka pro svého pána manžela i sebe, a pak si společně upíjeli, vedle čeho je také možná lehká a milá konverzace, případně ještě mohou před usnutím dojít i na milování.

A např. někteří američané organizují i takzvanou sleeping parties. Zde klasický scénář zahrnuje nástup o půl osmé večer v skvostném pyžamu, teplých pantoflích a huňatém županu. Menu se obvykle omezuje na čaj z meduňky lékařské a smetanovo-skořicové koláčky. Konverzuje se o nejlepších obchodech s ergonomicky tvarovanými polštáři, pružnými matracemi, plachtami z Biolay a ručně vyšívaným bavlněným povlečením. O půl desáté se masově zalíha. A ráno se živě prodiskutují sny a kvalita odpočinku každého účastníka mejdanu a pak v dobré náladě, s nadbytkem energie a při plné síle se odchází do kanceláří vydělávat peníze, přičemž se ještě i tam během dne prohledávají na internetu různé snáře a ověřují se sny. Výklad snů se bere s nadhledem a humorem, jako zábava.

Příprava už od rána

K vykreování démona nespavosti zajisté přispěly i stále se množící příběhy obětí nespavosti. Jeden doplatil na nespavost mučivou depresí, jiný závislostí, další nakupovali na Ebay ty nejabsurdnější věci - až do dne, kdy je nenavštívil exekutor a nepřišli o střechu nad hlavou. Někteří hrdinové se ze zoufalství z nevyspání propracovali ke skoku z mostu, jiní se předávkovali léky na spaní. Toto jsou extrémy, ale z nespavosti, poruchy, která každý den postihuje stovky nových obětí, se stala hrozba příliš reálná a přítomná na to, aby se dala dále ignorovat lehkovážným mávnutím ruky a dáním si další šálky silné kávy.

Posedlost pořádným zdřímnutím je přirozeným obranným gestem proti všude číhající nákaze a pokud se pokouší i o vás, navzdory levandulovým polštářům, jemně odvětraným ložnicím a tisícům oveček, které jste napočítali, hned do čekárny k lékaři, protože je to vážná nemoc - nespavost. Předtím si ještě oprášme základní znalosti o nespaní:

• téměř polovina české populace trpí závažnými krátkodobými nebo dlouhodobými potížemi spánku

• poruchy spánku obvykle dělíme do tří kategorií: první je nedokonalá kontinuita spánku, druhou problém usnout a třetí nepřirozeně časné ranní probouzení

• špatně spíme z důvodů osobního nepohodlí, rušivého okolního prostředí, psychických onemocnění, dlouhodobých stresů, hormonálních výkyvů, rušivých novinových a televizních zpráv, podivných vztahů ...

• spíme o téměř tři hodiny denně méně než naši předkové a chronická nespavost výrazně snižuje kvalitu našeho života  

• na dobrý spánek je třeba se připravovat již od rána. Tím, co sníme, děláme, jak přemýšlíme a co z toho si přinášíme na večer domů, do ložnice. Rozhodně tam nepatří laptop, práce, konflikty a ani telka (velkým zabijákem příjemného sladkého spánku je hlavně zpravodajství ale i většina hraných filmů). Pryč s mobily na nočních stolcích, a vědci tvrdí, že spánek ovlivňuje i telefonování v pozdních večerních hodinách  

• serotonin, spánkový hormon, získáte ze sacharidů ve sladkostech. Takže něco čokoládkové na dobrou noc to udělá  

• funguje prý i pití třešňového džusu na pravidelné bázi. Tři deci denně zvýší hladinu melatoninu.


Ženy snášejí nedostatek spánku lépe než muži

A teď pozor! Stres, hodiny strávené v práci a následná nespavost jsou i hřebíky do rakve vášnivého sexu. Začarovaný kruh nemá východisko, namísto hodiny sportu nebo jiné aktivity bychom si raději měli vybrat hodinového "šlofíka", neboť trpíme únavou. Ještěže aspoň spánek žen je nejen lepší, ale obecně také delší než u mužů. Když žena usne, upadá na rozdíl od mužů velmi rychle do nejhlubší fáze spánku. I proto ženy snášejí nedostatek spánku lépe než muži. O snech a spánku

Tajemství vydatného spánku a nespavost


Tajemství vydatného spánku a nespavost Ze všech stran můžete slyšet, že správný spánek by měl trvat přibližně alespoň kolem osm hodin. Tělo tyto hodiny nepotřebuje jen na to, aby načerpalo síly do dalšího dne, ale i z mnoha jiných důvodů. Na úvod vás potěšíme tím, že každý jeden důvod pouze zlepšuje náš celkový stav.

Žijete déle
  Mnoho lidí si postupně zkracuje spánek a po čase fungují na systému čtyř či pětihodinovém nočním odpočinku. Takový krátký spánek se vám ale vymstí, a to kratším životem. Málo spánku totiž ovlivňuje dlouhověkost a tendenci žít déle mají lidé, kteří si pravidelně dopřávají "správný" - dlouhý odpočinek a často a hodně.

Pomáháte svému zdraví
  Pokud málo spíte, mnohem snadněji podléháte stresu, depresi a podobným nepříjemným stavem těla i mysli. Rovnice málo spánku a mnoho stresu je zcela jasná a na jejím konci jsou většinou zdravotní problémy jako například nemoci srdce. Studie jasně dokazují, že spánek stres odbourává a pokud spíte dostatečně dlouho, máte nižší vyhlídky na infarkt.

Myslíte lépe
  Určitě jste si už i samy všimli, že nedostatek spánku ovlivňuje vaši koncentrovanost. "Zastřený" pocit a nedostatečné soustředění má na svědomí nedostatek spánku, tělo ve spánku nestihlo vykonat všechny své noční procesy. Je dokázáno, že během nočního odpočinku "hledají" informace zachycené během dne své místo, vytvářejí se spojení mezi starými a novými vzpomínkami, přidávají se pocity i smyslové vjemy a nabíjí se krátkodobá paměť. I proto se například při studiu či učení se nových věcí doslova doporučuje hodně spánku. Mozek totiž po něm funguje lépe a také jsou lepší i naše kognitivní schopnosti.

Zlepšujete svůj výkon
  Spánek ovlivňuje nejen výkon psychický, ale i fyzický. Pokud například sportujete, odpočinek je více než jen nutný, ale správný odpočinek dokonce může souviset s vašimi výkony. Mladí fotbalisté během studie dokázaly, že po dvou měsících pravidelného 10-hodinového spánku (aktivní život vyžaduje trochu delší spánek) se zlepšily v běhu i ve výdrži. Během dne pociťovali více energie a v jeho závěru menší únavu.

Udržujete si váhu
  Stále se točíme kolem toho, že správný spánek vám dodá dostatek energie, a to si velmi snadno můžete spojit i se svým stravováním. Unavení lidé častěji sahají po mastných a sladkých jídlech, protože nemají vyváženou hladinu hormonů, které kontrolují chuť na jídlo. Plus ve spánku se také spalují nadbytečné tuky.

Ještě pár plusů
  Studií, které se věnovaly spánku, je dostatečně mnoho a na závěr vám proto přidáme ještě několik plusů správného dlouhého spánku. Zlepšuje se vaše pozornost, máte menší šanci na způsobení dopravní nehody, zlepšuje se vaše kreativita, ve škole můžete díky spánku dostávat lepší známky, v práci dosahovat lepších výsledků a v osobním životě také. Možná je to skoro na neuvěření, ale takovou sílu má správný odpočinek. Budík tedy ode dnes nastavujte tak abyste v noci spali alespoň ideálních osm hodin a nechte se vaším spánkem ovlivňovat pouze pozitivně. A blažený ten, co budík vůbec nemá a může klidně spát tak dlouho jak se mu jen chce.


Celou noc jsem ani oka nezamhouřil...

Co proti nespavosti?
Problémy se spánkem se dají rozdělit do tří typů. Do první kategorie patří trpitelé typu ne a ne usnout (problémy při usínání). Další se zase stěžují na nekvalitní spánek. Samozřejmě nelze vymezit hranice odtud - potud, obvykle se hovoří o kombinovaných poruchách.

Co nám ztěžuje usínání a zhoršuje kvalitu spánku:

- Sedavé zaměstnání
- Nepravidelný čas usínání
- Nervozita
- Antikoncepce

Malé triky a změny, které nám pomohou zlepšit si spánek:

Hlavně co nejdál od zábavních a informačních medií
  Pro kvalitní spánek je dobré se i celodenně vyhýbat novinám, rádiu, televizi..., prostě celé té civilizační potopě, která ze všech stran na nás útočí. Záplava zpráv, znekľudňujúcich a nejrozličnějších dráždících informací má nejen vliv na kvalitu spánku, ale přímo vraždící účinek na samotný život obecně. Je to rušivé, život se nám díky tomu zkracuje a rychleji stárneme. Staré přísloví našich předků: "Nebuď zvědavý, protože budeš brzy starý", je v tomto smyslu až neuvěřitelně pravdivé. Takže vyhýbat se zpravodajství, agresivním reklamám, filmům... Pokud vůbec se jednou za čas podívat na nějaký film, tak jedině na takový, který jen příjemně pohladí duši, nesmí to být nic stresujícího.

Čisté svědomí.
Pokud někoho kouše svědomí, předpoklad špatného spánku a špatných snů je až samozřejmý.  

Dále je potřeba poměřit se s lidmi, se kterými jsme v hádce a na které se zlobíme, tedy s rodinnými příslušníky, sousedy... Být s každým za dobře je někdy obtížné, ale pro dobrý klidný spánek je to žádoucí.

Další podpůrné atributy

Tryptofan
  z něj se produkuje melatonin v aktivní formě se nachází v bramborách, slunečnicových semínkách, různé druhy ořechů (zejména kešu a burské), luštěniny, čokoláda, klíčky, ovesné vločky a různé sýry.

Na večer by se měli konzumovat spíše bezmasá jídla, protože některé složky těchto jídel mohou odbourávat tryptofan.

Vitamíny z rodiny B
B3 (niacin) podílí se také na tvorbě melatoninu, je to jeden z hlavním hospodářů energie, je tichým společníkem tryptofanu při přeměně na melatonin a hlavním zdrojem je losos, luštěniny, ořechy a různá semena, nachází se také v obilovinách, no tam dochází k menší zradě, protože je v nich spojen s jeho nestravitelnými složkami.

B12 (kobalamin) organizátor našich vnitřních hodin. Pilně pracuje na tom, abychom přes den byli čilí a přes noc měli hluboký ničím nerušený spánek. Zvýšený příjem tohoto vitaminu se doporučuje lidem pracujícím na směny a často cestujícím přes několik časových pásem. Vejce jsou bohatým zdrojem tohoto vitamínu.

Šalvěj
  Nespáčům se doporučuje uvolňující šalvějový koupel a setrvat v něm minimálně 15 minut. Šalvěj působí uvolňujícím a uklidňujícím dojmem. Čaj této bylinky má také blahopřejné účinky ve prospěch spánku a navíc pomáhá při dezinfekci ústní dutiny a v boji proti aftám či koutkům.

Přejeme vám sladký spánek a krásné sny O snech a spánku

Po učení je nezbytné i snění, ne jen obyčejný spánek


Po učení je nezbytné i snění Sny jsou potřebné i k učení

 

To, že spánek či tzv. šlofík po učení skutečně pomáhá memorovat nově naučené, vědí psychologové dávno. Jenže Harvardští experti přišli s tím, že nepomáhá spánek jako spánek.

Důležité pro dobré uložení nových informací v mozku je totiž snění. Pokud si po učení dopřeje člověk spánek se sny, pamatuje si více informací než v případě, že spí bez snů.

A pokud dotyčný sní ještě navíc o tom, co se právě učil, tím lépe. Snění totiž pomáhá zakotvit v mozkových spojeních nové informace trvalej. Podle harvardské studie je takové snění znamením, že mozek silně pracuje v nevědomí na zpracovávání nových informací a úkolů.

"Toto snění může být odrazem snahy mozku najít asociace v paměti, které by byly použitelné a užitečné i v budoucnosti," tvrdí doktor Robert Stickgold z Harvardské univerzity.

Podle spoluautorky studie - Erin Wamsleyové jsou přitom tyto nevědomé pochody zřejmě nejdůležitější při zpracovávání nových informací a jejich ukládání do paměti.

"Každý den shromažďujeme a setkáváme se s obrovským množstvím informací a nových zážitků. A podle všeho se nás naše sny ptají, jak důležitá je ta či ona informace pro náš život," vysvětluje Wamsleyová z Harvardu.  

Přejeme vám sladký spánek a krásné sny

zdroj Famous O snech a spánku

Spánek a metabolismus


Spánek a metabolismus Spánek je přirozenou organickou součástí života člověka, který ho potřebuje na regeneraci svého zatíženého těla i psychiky. O jeho důležitosti se ani vůbec nedá pochybovat. V poslední době se intenzivně zkoumají vzájemné propojení vlivu spánku na metabolismus člověka. Odborníci tvrdí, že od kvality spánku a snění vlastně závisí celá kvalita lidského života.

Spánek a metabolismus, to jsou spojené nádoby. Je známo, že spánek je pro život nezbytný. Podporuje různé fyziologické a psychologické funkce, například obnovu tkání, růst, regeneraci paměti nebo schopnost učení. Potřeba spánku dospělých lidí je různá, ale odborníci tvrdí, že méně než 7 hodin nepřetržitého spánku má negativní vliv na mozek a tělo.

Při zkoumání vztahu mezi spánkem a metabolismem se většinou jen těžko dá zjistit, zda konkrétní metabolické podmínky ovlivňují spánek, nebo zda je metabolismus ovlivněn kvalitou a délkou spánku. Například tělesně aktivní lidé a osoby se zvýšenou činností štítné žlázy spí déle, což v obou případech souvisí s rychlejším metabolismem. Naopak, lidem se sníženou činností štítné žlázy a osobám se zpomaleným metabolismem stačí méně hodin hlubokého spánku. Když se na tento zmíněný vztah podíváme z jiné strany, vidíme, že nedostatek spánku souvisí s celou řadou nežádoucích změn v metabolismu. Například narůstá hladina kortizolu (hormonu zodpovědného za reakci na stres) v krvi, ovlivněna je imunitní odezva, snižuje se schopnost organismu správně zacházet s glukózou a dochází k poruše ovládání touhy po jídle. Podobné změny se projevují při poruchách spánku, např. u malých dětí nebo při onemocnění.

Konečným důsledkem je narušení normálního fungování organismu, což vede k určitým metabolickým důsledkům. Laboratorní a epidemiologické studie ukazují, že úbytek spánku může ovlivnit nárůst prevalence diabetu a obezity. Vztah mezi omezením spánku, nárůstem tělesné hmotnosti a rizikem vzniku cukrovky může být zapříčiněn změnou metabolismu glukózy, nárůstem chuti k jídlu a poklesem energetického výdeje. V obdobích kratšího spánku klesá glukózová tolerance a narůstá koncentrace kortizolu v krvi. Glukózová tolerance je výraz, kterým se vyjadřuje, jak organismus reguluje dostupnost využití krevní glukózy v tkáních a mozku. Když je ve stádiu hladu hladina glukózy a hormonu insulinu v cirkulující krvi vysoká, znamená to, že organismus glukózu nevyužívá správně. Je dokázáno, že slabá glukózová tolerance je rizikovým faktorem cukrovky 2. typu. Výzkumníci tvrdí, že dlouhotrvající omezování spánku (6,5 h za noc) může zapříčinit 40% pokles glukózové tolerance.

U velkého počtu osob byla zjištěna souvislost mezi zvykem krátce spát a zvýšenou hodnotou indexu tělesné hmotnosti (BMI). Krátký spánek souvisel se změnami hormonů, které regulují pocit hladu: hladina leptinu (který snižuje pocit hladu) byly nízké, zatímco hladiny ghrelinu (který podporuje pocit hladu) byly vysoké. Vlivy se projevovaly, když lidé spávali kratší než 8 hodín.1,3 Znamená to, že nedostatek spánku je rizikovým faktorem vzniku obezity.

Studie, v jejímž rámci se sledovali zdraví muži, ukázala, že asi 4-hodinový spánek souvisí s významně zvýšenou chutí na energeticky bohaté potraviny s vysokým obsahem sacharidů (sladkosti, slané potraviny a škrobnaté potraviny). Lidé byli také hladovější. Méně spánku znamená více času k jídlu a pití - výzkum ukazuje, že toto je také faktor, který přispívá k obezogénnym aspektům zvyku méně spát. Nedostatek kvalitního spánku zřejmě ovlivňuje fyziologické mechanismy zajišťování energetické rovnováhy, zvláště na chuť k jídlu, pocit hladu a výdej energie. Kromě toho, nedostatek spánku ovlivňuje schopnost organismu správně zacházet s glukózou a může zvyšovat riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Food today, EUFIC

Přejeme vám sladký spánek a krásné sny O snech a spánku

Tajemné sny a proč je pro nás snít tak důležité


Tajemné sny a důležitost snění Asi každý člověk zná ty různé pocity ze svých nočních snů - někdy se vyděšení probudíme uprostřed noci a bojíme se opět usnout, jindy máme celý den dobrou náladu z příjemného snu. Některé sny nás zasáhnou tak, že si je pamatujeme i mnoho let. Někteří lidé se vůbec nepokoušejí vysvětlit si své sny a mávnou nad nimi rukou jako nad nesrozumitelnými nesmysly; jiní věnují mnoho času a úsilí tomu, aby pochopili, co se jim jejich nitro pokouší tímto způsobem říci.

Proč je pro nás snít tak důležité?
V 60. letech 20. století proběhl pokus na zjištění, zda musí člověk snít. Dr. W. Dement budil pokusné osoby v REM fázi spánku, kdy nejintenzivněji sníme. Po několika takových nocích vykazovaly pokusné osoby změny nálady, pokles soustředěnosti, nárůst úzkosti; a během spánku téměř neustále upadaly do REM fáze - jakoby potřebovali dohnat zameškané ... Druhá skupina dobrovolníků buzení v non-REM fázi nevykazovala žádné změny nálad. Jde tedy o jakousi regeneraci psychiky formou snění. Každému člověku se sní přibližně 5 - 10 snů za noc. Ti, co tvrdí, že se jim nesní, si své sny pravděpodobně pouze nepamatují. Lidé, co opravdu nesní, mohou být pouze raritou a tajemným úkazem.

Přes den - podněty z vnějšího světa, v noci z vnitřního
Ve starověku pokládali mnozí lidé sny za stejně reálné jako to, co se děje v bdělém stavu. Např. v antice měl spící odpovědnost za sen, ve kterém zabil vládce země. Typické pro starověk bylo také k snu přikládání věšteckého významu. Důležitá rozhodnutí např. o válce konzultovali vládci s věštci a vykladačmi snů, a znamení (známé je např. jak se Kroisos před začátkem války s Peršany radil s věštírnou v Delfách). Již v antice se přišlo na to, co "znovuobjevil" Sigmund Freud: sen je kompenzací nesplněného přání z dne a váže se k osobnosti snícího. Na myšlenku univerzálnosti snů navázal CG Jung, podle něhož sen neodráží pouze vědomou realitu snícího, ale je prý také obrazem kolektivního nevědomí.

Typy snů
Různí autoři měli už od dob antiky rozličné dělení snů. Sny lze rozdělit na minimálně tři typy: zpracování denních zážitků (tedy jakási očista psychiky), dále sny, které nám přinášejí poselství z našeho nevědomí a jsou důležité pro náš osobní rozvoj, a zřejmě nejméně obvyklý typ snů - sny pocházející z něčeho, co nás přesahuje jako jednotlivce (např. více lidem se sní o katastrofě probíhající daleko ve světě).

Sen i jako předzvěst onemocnění
Velký myslitel Aristoteles věřil, že sny přinášejí i informace o nemocech - a dokonce i o jejich léčení, způsobu jak nasměrovat léčbu. Hippokrates ve svém díle zformuloval diagnostický význam snů. Ve spánku se může duše zabývat zkoumáním drobné nerovnováhy v těle a vyslat o tom signál. Podle Hippokrata pomocí obrazů čtyř živlů (ohně, vody, země a vzduchu). I současní vědci zabývající se touto problematikou dospěli k názoru, že sny nám přinášejí informace o našem zdravotním stavu - ne však přímo, ale v obrazech. Takže jejich poselství není snadné rozšifrovat. Nikdy však není na škodu, když na podnět opakujících se děsivých snů absolvujeme preventivní prohlídku. Rovněž chování během spánku může mnohé napovědět. Poruchy spánku během REM fáze (RBD - REM sleep behaviour disorder) podle výzkumů predikují některá onemocnění CNS, hlavně Parkinsonovu chorobu. Zkoumají se i sny pacientů nemocných na určité onemocnění (na Slovensku zkoumala Dr. Andrášiová sny onkologických pacientek, jejich sny byli jiné, např. na rozdíl od kontrolní skupiny se v jejich snech častěji objevovaly emoce bezmoci a strachu a vyskytoval se tam menší počet lidských postav).

Varování i řešení
Děsivé noční můry u dětí mají varovnou funkci pro rodiče. Říkají, co dítě nedokáže adekvátně vyjádřit - děje se s ním něco, s čím si samo neumí poradit - od nezdravé atmosféry doma přes sledování špatných filmů (jsou často špatné i když jsou prý tzv. určené pro děti a mládež) až po šikanu ve škole.

V snu máme také tendenci dokončit věci a záležitosti, které jsme v realitě neuzavřely. Sen nám řešení buď může naznačit, nebo nás alespoň uspokojit obrazem dokončení, uzavření nějaké náročné situace.

Osobní přínos snů
Sen je důležitou informací o nejvnitřnějším světě člověka, většina psychoterapeutických směrů proto využívá sen klienta v jeho terapii. Různé psychoterapeutické školy mají různý přístup k interpretaci snů, kvůli zřejmé nejasnosti a proměnlivosti snových obrazů se značná část práce týká spíše emocí, které sen doprovázejí. Vždy však platí, že největší expert na sen je samotný snící. Někdy sen přináší hluboké poselství - člověk jej lze zcela pochopí až po delší době, někdy i za několik let. Pokud to tedy našim snem dovolíme, mohou výrazně obohatit náš život.

PhDr. E. Tomková

Přejeme vám sladký spánek a krásné sny O snech a spánku

Spánek, sny a snění

Spánek, sny a snění

Měli jste už třeba cizí sny? Nejběžnější cizí sny zažil asi každý z nás, když se vyspal v cizí posteli - například na dovolené v hotelu. Spánek a sny jsou důležitou součástí našeho života i důležitým aspektem naší osobnosti a psyche. Dobrý spánek, tedy přiměřeně hluboký a přiměřeně dlouhý, je potřebou a nedílnou součástí každého vyspělého a zdravého jedince. Existují sny, které se dají vědecky vysvětlit a samozřejmě existuje i celá kategorie snů, které racionálně vysvětlit nelze. Zde si probereme různé sny ... číst dál

Spánek je záhadou

Spánek je záhadou

Co se to s námi děje, když spíme? Je noc, no ve spánku se náš mozek trochu podobá odpovědnému archiváři. Hezky si dělá pořádek v informacích, které se mu během bdělého stavu nahromadili. "Některé si ukládá tak, aby si na ně lehko vzpomněl, zatím co jiné zatlačí," říká psycholog Martin Miler. No pořád je kolem spánku a snění mnoho záhad. Spánek a snění je tak trochu pořád tajemná věc, to všichni víme ... číst dálChcete zhubnout? - Spěte!

Chcete zhubnout? - Spěte!

Někteří lidé se trápí hodně tím, že neví jak zhubnout. Navštěvují různá fitneska a provádí mnoho cvičení. Hlídají si jídelníček, kupují nízkotučné potraviny, jedí hodně zeleniny a ovoce, no moc to nepomáhá. Někteří se dokonce i svěřují do rukou výživových poradců, aby jim připravili speciální jídelníčky. Velkým obloukem se vyhýbají fast foodem a snaží se připravovat si jídla hlavně doma. Ani to však nestačí. Je potřeba pro tělo udělat ještě něco navíc, a už asi tušíte co. Ano, je to spánek. Pořádný spánek má i v tomto vleklou sílu … číst dál››› Další články ...

banner-snar banner-snar banner-snar
banner-snar banner-snar
banner-snar banner-snar banner-snar

královská koruna
Snář
A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P R/Ř S Š T U V Z Ž
homeSnář Královský online (rozsáhlý - velký český snář). O čem jste snili? Co se Vám zdálo - snilo a co ty sny možná znamenají? Co představují? Tedy výklady snů. A může sen vůbec něco znamenat ? Mají sny nějaký smysl? Ukazují co se děje a naznačují i budoucnost? Předpovídají co se nám možná stane v budoucnosti? Snad nějaký příští osud? Pojmy jako věštění, předpovídání budoucnosti, také slavní věštci jako třeba Sibyla (Sibila) jsou obecně známé, ale mohou být i sny věštecké, nebo něco prozrazovat? Snem se odpradávna přikládala mystická síla a vytvářely se pro jejich výklady i tzv. snáře, snare; vytvořil se i tenhle rozsáhlý Český Snář. Ale dá se věřit snářům? Ne jenom snar, ale v posledních dobách se o výklad snů začali zajímat i odborníci - psychologové, psychiatři i jiní vědci, též hledají vysvětlení na určité záhady, které sny sebou přinášejí. Dokáží nám tedy sny skutečně něco říct? Někdy možná ano. Jste na stránkách kde je česky snář plus i různé informace o snech, snění a spánku, také nespavost, o nespavosti - rady co proti ní, a další věci...

Výběr z použitých zdrojů: Velký obrazový snář, kol. autorů, Genesis 1990; Sny a vidění, Vilma Jamnická, Mladé letá 1991; Snář, ze starších pramenů sestavila Ela Brentová, Ikar 1990; Sny Karty Horoskopy, Ladislav Jančo a kol., Obzor 1990; Velký snár online, Veľkoobsažný příruční snář Věry Kubišová Škochové, Schneider 1992; ... A informace se také čerpají i z různého převážně zahraničního denního tisku a internetu.


SNÁŘ
KRÁLOVSKÝ
Co znamenají Vaše sny? Snář online, výklad snů
snar.unas.cz